Strefa rodzica:

Światowy dzień żywności

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Jego celem jest uświadamianie opinii publicznej na temat globalnych problemów żywieniowych oraz walka z niedożywieniem i głodem.

Świętowanie Światowego Dnia Żywności rozpocznij w najlepszy możliwy sposób - dowiadując się, w jak walczyć z marnowaniem jedzenia!

Co roku obchody tego święta organizowane są przez Banki Żywności. W całej Polsce miejsce mają wydarzenia edukacyjne, za których sprawą Polki i Polacy edukowani są m.in. na temat zjawiska marnowania żywności i temu, jak mu zapobiegać. Jednym z nich jest na przykład organizowane co roku gotowanie Zupy Disco. Do udziału w zabawie, polegającej na gotowaniu zupy, zapraszane są lokalne społeczności.

No właśnie – jak jeszcze można ograniczyć marnowanie jedzenia?

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie marnowania jedzenia i na wcielenie hasła zero waste (lub chociaż less waste) w życie. Jednym z nich jest chociażby kupowanie lokalnych produktów i kupowanie tylko takich, co do których mamy pewność, że zostaną przez nas użyte i nie wylądują w koszu. Warto unikać robienia zakupów pod wpływem impulsu — w tym celu dobrze zawczasu przygotować sobie listę zakupów. Kolejnym dobrym sposobem może być wybór tych owoców i warzyw, które odstają nieco urodą od innych. Nie różnią się smakiem, a wiele osób robiąc zakupy, sugeruje się niestety ich wyglądem. Jedzenie należy jednak nie tylko mądrze kupować, ale też mądrze przechowywać, układając je w lodówce według daty zakupu i trzymając je w hermetycznie zamykanych pudełkach. Warto też uważnie czytać etykiety i odróżniać „należy spożyć przed…” od „najlepiej spożyć przed…”.

 

rozsądne zakupy

 

A skoro już wiemy, w jaki sposób ograniczyć marnowanie żywności, to może warto zastanowić się, jak zorganizować własne Święto Niemarnowania Żywności z dziećmi?

Oto kilka sposobów na świętowanie Światowego Dnia Żywności w szkole:

Przekażcie wiedzę o niemarnowaniu jedzenia!

Wszystkie wymienione przez nas wskazówki — te dotyczące planowania i robienia zakupów oraz poprawnego przechowywania żywności — to proste pomysły, z których jednak nie każdy zdaje sobie sprawę. Tą wiedzą warto podzielić się z innymi. Może to być film, na którym poinstruujecie jak poprawnie planować zakupy. Może to być też plakat, który uświadamia odbiorcom, jak należy przechowywać jedzenie, albo który zawrze w sobie wszystkie wskazówki dotyczące racjonalnej organizacji zakupów i przechowywania jedzenia w domu. Mogą to być też ulotki, gazetka i inne formy plastyczne, które skutecznie przyczynią się do tego, że więcej osób dowie się jak ograniczyć marnowanie żywności.

Zainspirujcie innych!

Swoją wiedzę można też przekazać w nieco inny sposób. Tym sposobem jest sztuka. I nie potrzeba do tego olbrzymich zdolności artystycznych — najważniejsze jest przekazanie myśli i dobra zabawa. Nagranie piosenki i teledysku, zorganizowanie przedstawienia, nagranie filmu z podziałem na role to doskonałe połączenie tego, co pożyteczne z tym, co sprawi ogromną frajdę dzieciom. Zrealizowanie takiego artystycznego projektu z pewnością zainspiruje i najpewniej rozbawi nie tylko innych uczniów, lecz także nauczycieli, których również zachęcamy do wzięcia udziału w tym twórczym procesie!

Podzielcie się jedzeniem!

Przekazywanie żywności, która zostałaby zmarnowana, to idea foodsharingu, czyli ruchu, który pomaga ratować planetę i równocześnie dostarcza żywność potrzebującym. I to zarazem kolejny, świetny sposób na uczczenie Święta Niemarnowania Żywności.

 

dzielenie się jedzeniem

 

Istnieje wiele aplikacji mobilnych łączących lokalne firmy z użytkownikami i pozwalających na przekazanie im nadwyżki jedzenia, które w przeciwnym wypadku zostałoby wyrzucone. Są również jadłodzielnie, do których można udać się, gdy chce się oddać komuś swoje jedzenie lub gdy sami nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie posiłku. W Polsce powstało już wiele jadłodzielni i wciąż pojawiają się kolejne! Samodzielne otwarcie takiego miejsca to jednak dość czasochłonny i skomplikowany proces. Dobrym pomysłem może być udanie się z klasą do jednej z takich jadłodzielni, porozmawianie z kimś, kto je prowadzi i uświadomienie dzieci, jak takie miejsca działają i dlaczego są istotne. Kolejnym ruchem, dążącym do dzielenia się jedzeniem, może być zorganizowanie wymiennego kiermaszu żywności. Namów uczniów na rozmowę z rodzicami na temat tego, jakie produkty z ich domu mogą znaleźć się na takim kiermaszu, a jakie mogłyby z niego trafić na ich stół. W czasie kiermaszu ważne jest, by nic się nie zmarnowało, więc jeśli cokolwiek zostanie…

Ugotujcie wspólny posiłek!

Wspólne gotowanie to wspaniała frajda — i wie o tym każdy, kto tego spróbował. Wiedzą o tym na pewno organizatorzy Zupy Disco — zabawy, która polega na wspólnym gotowaniu zupy przez lokalną społeczność. W Polsce organizatorami tegorocznej akcji były Federacja Polskich Banków Żywności oraz Bank Żywności SOS w Warszawie, a ugotowana zupa przekazana została do placówek, jako wsparcie osobom potrzebującym. I to samo możecie zrobić w Waszej szkole. Dzięki temu nie tylko nakarmicie potrzebujących, ale nauczycie dzieci wiele o empatycznym zachowaniu i pomocy innym ludziom.

 

wspólne gotowanie


 

Zorganizujcie zbiórkę jedzenia!

Jeśli nie gotowanie — to może zbiórka żywności? Zorganizowanie takiej zbiórki to prosty sposób na zrobienie czegoś dobrego, doskonale wpisujący się w ideę foodsharingu, będący zarazem doskonałym sposobem na celebrację Święta Niemarnowania Żywności.

 

zbieranie żywności

 

Taka zbiórka również sprawi, że dzieci wykażą się empatią i troską o dobro tych, którzy potrzebują pomocy drugiego człowieka. W całej Polsce funkcjonuje wiele Ośrodków Pomocy Społecznej, Domów Samotnej Matki i fundacji, którym taka zbiórka pomoże.

 


Zobaczcie...

skąd bierze się jedzenie

W ograniczeniu marnowania żywności ważna jest równowaga. By ją osiągnąć, należy wspierać lokalne rolnictwo. Tłumaczenie małym dzieciom zawiłości tego, dlaczego jest to tak istotna kwestia może być nieco karkołomne. Zamiast tego możecie natomiast zorganizować wycieczkę na farmę! Wciągająca wizyta na farmie może być doświadczeniem zmieniającym życie dzieci. Z całą pewnością dowiedzą się wielu nowych rzeczy i na własne oczy zobaczą rzeczy, maszyny i zwierzęta, które doskonale znają z książek i z telewizji. W dodatku poznają z bliska pracę rolników i nabiorą szacunku do produkcji jedzenia i tym samym — do samego jedzenia!

Świętuj i nie marnuj!
 

świętujemy że nie marnujemy

 

W ramach 11. edycji programu edukacyjnego WINIARY „Gotuj się na zmiany” wszystkie zarejestrowane w nim placówki mogą wziąć udział w konkursie „Świętujemy, że nie marnujemy!” i zagrać o atrakcyjne nagrody:

  • Tablicę multimedialną Samsung, która ułatwi i uatrakcyjni prowadzenie zajęć
  • Jedną z pięciu stacji do segregacji odpadów, które pomogą dzieciom zrozumieć, w jaki sposób segregować śmieci, by jak najlepiej dbać o naszą planetę
  • Jedną z piętnastu kart podarunkowych o wartości 200 zł do sklepu Decathlon, RTV EURO AGD lub na Empik.com.
nagrody w konkursie

Wystarczy, że zorganizujecie u siebie Święto Niemarnowania Żywności, udokumentujecie, w jaki sposób je obchodziliście i zgłosicie tę dokumentację do konkursu. Kreatywność będzie wysoko punktowana!

Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj.