Strefa rodzica:

Od czego zacząć przygodę z gotowaniem?

Gotowanie wbrew pozorom nie jest trudne, a może okazać się naprawdę pasjonującym zajęciem! Jeśli Twoje dziecko do tej pory nie interesowało się kulinariami to przecież nic straconego! Nic nie stoi na przeszkodzie, by Twój nastolatek potrafił samodzielnie przygotować drugie śniadanie do szkoły, wartościową przekąskę, czy prosty obiad. Sprawdź, od czego warto zacząć, aby zachęcić dziecko do samodzielnego przyrządzania posiłków.

Kuchenna przygoda zarówno dla córek, jak i synów!

W dużej części domów został przyjęty schemat, w którym to mama gotuje obiad dla całej rodziny. W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, aby do gotowania zachęcać zarówno córki, jak i synów – ci ostatni wyrosną bowiem na dorosłych mężczyzn i ojców, którzy chętnie dzielą się obowiązkami domowymi z drugą połową. Na początek zaproponuj wspólne przygotowanie prostego dania, które ze smakiem zajadają Twoje dzieci. Z propozycją wyjdź w momencie, w którym zobaczysz, że dzieci się nudzą i nie mają interesującego zajęcia. Zwiększy to szansę na odniesienie sukcesu w kuchni!

Od czego zacząć, żeby nie popełnić kuchennego falstartu?

Jeśli Twoje dziecko dotychczas w ogóle nie gotowało, postaraj się zachęcić je do tego w ciekawy i zdecydowanie pozytywny sposób. Zaproś je do kuchni, niech razem z Tobą zacznie odkrywać tajniki gotowania. Pokazuj, jak Ty gotujesz, na co zwracasz uwagę, czego unikasz, jakie triki kulinarne są według Ciebie przydatne. Unikaj nakazów, nie zawstydzaj dziecka, jeśli czegoś jeszcze nie potrafi zrobić idealnie, nie wyręczaj w powierzonych mu czynnościach. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, daj mu czas na opanowanie podstawowych, a następnie trudniejszych umiejętności. Chwal swoje dziecko nawet za drobne kuchenne sukcesy – zobaczysz, że wtedy łatwiej Wam będzie złapać wspólną nić porozumienia.  Na koniec, pozwól dziecku poczuć się w kuchni, jak u siebie. Pokaż, gdzie znajdzie podstawowe przyrządy oraz zachęć do ich używania w dowolnym momencie. Niech dziecko nie czuje, że narusza Twoją przestrzeń.

Zbuduj kuchenny team wraz ze swoim dzieckiem

Nauka gotowania pokazana przez pryzmat wspólnego zadania z pewnością będzie ciekawsza niż trudne początki gotowania w pojedynkę. Zadania w kuchni możesz dzielić wedle stopnia trudności albo według tego, co kto lubi robić. Z czasem Twój udział w przygotowywaniu podstawowych posiłków ograniczy się jedynie do konsultacji i zapewnienia, że wszystko idzie po waszej myśli.

Jeśli dziecko nie będzie chciało aktywnie uczestniczyć w przyrządzaniu obiadu, ale z chęcią spędzi z Tobą czas w kuchni – to już połowa sukcesu. Wspólnie spędzany czas i rozmowy są bardzo ważne i budują mocną więź pomiędzy Wami. Jest duża szansa, że dziecko zainteresowane rozmowami i gotowaniem, z czasem samo zacznie podpytywać, w czym może Ci pomóc.

Wspólnie opracowany plan działa lepiej!

Spraw, aby Twoje dziecko naprawdę poczuło się częścią kuchennego zespołu. Pytaj je o to, co chciałoby zjeść, jakie smaki są jego ulubionymi, co najchętniej je razem ze swoimi przyjaciółmi? Może znajdziecie danie, którego przyrządzenia bardzo chce się nauczyć? Dziel się również pomysłami od siebie. Być może Twoja córka lub syn będą chcieli nauczyć się przepisu, który przekazywany jest w twojej rodzinie od lat i będzie to kontynuacja wspaniałej, rodzinnej tradycji.

Potrawy, które idealnie nadają się na start!

Zachęcając dziecko do gotowania wybierz potrawy, które będą dla niego atrakcyjne i które na pewno zje ze smakiem. Jeśli uwielbia pizzę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wspólnie przygotowali ciasto na pizzę i wybrali smaczne, wartościowe dodatki. Fanom warzyw i owoców warto zaproponować kolorowe i apetyczne sałatki. Już na etapie przygotowywania, rozmawiaj z dzieckiem o składnikach wysokiej jakości i zwracaj jego uwagę na to, które produkty powinny być jedzone  każdego dnia w dużych ilościach, a które mogą być jedynie dodatkiem.  Podkreślaj znaczenie zróżnicowanej diety, w której przecież każdy może znaleźć wartościowe produkty, które trafiają w jego gust.

Nie zapominaj o tym, że Twoje dziecko potrafiąc samodzielnie przygotowywać posiłki, prawdopodobnie rzadziej będzie sięgać po słodkie przekąski i fastfoody, a co najważniejsze, chętniej zje własnoręcznie przyrządzone dania.